honza 2Zkušenosti

Před 14 lety stál Honza před životním rozhodnutím: pokračovat ve vysokoškolském studiu nebo se vrhnout po hlavě do businessového dobrodružství. Tehdy ještě nevěděl, proč se tak rozhodl, ale vyslyšel volání dobrodružství, sehnal kapitál a začal podnikat. Začátky byly krušné, ale za rok se zrodil tehdy jedinečný prodejní portál auto.atlas.cz, kde svá auta prodávaly všechny důležité značky, mnohé velké společnosti, jako například GE Capital Leasing a 10% české dealerské sítě. Po 4 letech tvrdé, ale zábavné a vzrušující práce a pod vlivem okolností prodal svůj podíl společnosti Atlas.cz a vydal se do světa korporací, sbírat další zkušenosti. Začal ve společnosti Apple IMC, v Evropě tehdy ještě nedůležitého brandu, kde jeho úkolem bylo zvýšit podíl Applu ve školách. Během jediného roku zvýšil obraty čtyřnásobně a tento raketový start nezůstal nepovšimnut. Akceptoval lukrativní nabídku od společnosti Dell, kde se během krátké doby vypracoval z akvizičního obchodníka na obchodního manažera globálního segmentu. Jeho zákazníky byly velké nadnárodní korporace jako GE, Microsoft, DHL apod. Jeho roční obraty se pohybovaly v řádu stovek milionů Kč. Práce zajímavá, ale když v roce 2008 přišla nabídka od společnosti Kerio na rozjezd obchodu ve střední a východní Evropě, volba byla jasná. V následujícím období hodně cestoval, poznával jiné mentality, budoval distribuční síť na trzích CEE a sbíral další obchodní zkušenosti. V té době se zařadil mezi seniorní business developery a své zkušenosti dále zhodnotil ve společnostech Telefonica O2 či největší IT distribuční firmě světa, Arrow ECS. I v ní zaznamenal raketové nárůsty prodeje svěřeného portfolia (400% YoY), ale ve svých 35 letech si uvědomil, že chce od života víc, než ho strávit jako zaměstnanec. Vystoupil z korporátního světa, začal se věnovat business developmentu na volné noze a snaží se své zkušenosti předat dál jako freelancer.

Honza o sobě

Miluji obchod a miluji život. Toto se prolíná celým mým životem, jako yin a yang. Bez jednoho či druhého bych se necítil naplněn. Rozjíždění businessu stejně jako cestovaní především po Asii ve mě probouzí energii, která dává věci do pohybu. Jsem vděčný za všechny životní učitele, které jsem potkal ať už v businessu, či na opuštěném ostrově kdesi uprostřed Andamanského moře. Stejně tak jsem vděčný za všechny překážky, které mi život přichystal a přes které jsem se musel dostat. Business ani život nikdy nejdou podle představ. Schopnost nevzdát se a pružně reagovat na nenadálé situace určuje, kdo vyhraje a kdo zůstane poražen.

Jeho další aktivity

Od dětství se aktivně věnuje sportu a tato záliba mu zůstala dodnes. Florbal, běh, brusle, TRX či kruhové tréningy. Fyzické sporty nejsou ale jeho jedinou doménou. Rád a často hraje například šachy. Kromě toho rád cestuje, především po jihovýchodní Asii, která ho mimo jiné ovlivňuje svou historií a filozofií.

Motto: „Things happen for a reason!“