Martin Čuba se rozhodl podělit o příběh, který byl na začátku jeho obchodní kariéry před již téměř 20 lety.

WP_20140806_002[1]Psal se rok 1996. Přestože jsem měl z 80. let dobré zkušenosti s obchodováním s bonbóny na pionýrském táboře v Polsku (však jsem si ve 12 letech vydělal skoro stejně jako táta v automobilce za celý měsíc), toto bylo jiné. V říjnu 1996 jsem začínal jako obchodník ve stavební spořitelně Modrá pyramida. V Pyramidě jsem byl nakonec celých 10 let, kdy jsem končil jako obchodní a marketingový ředitel odcházejíce do jedné slovenské banky do představenstva. Jako začínající obchodník v Modré pyramidě jsem věděl o produktu téměř vše, ale nevěděl jsem, jak oslovit a zaujmout klienty. Často jsem nad tím přemýšlel, štvalo mě to. Tehdy bohužel nebyly žádné praktické semináře, kde bych se to mohl naučit a natrénovat, nebo setkání s ostatními, kde bych to mohl nasdílet.

A pak se to stalo. Měl jsem telefonát od paní H., která mi nabídla, abych šel obchodovat „na stánek“. Bránil jsem se. „Nalákala“ mě na to, že na stánku bude pan R., který je velmi úspěšný, a slíbila mi, že ho můžu jen poslouchat, jak to dělá a co říká a že ho můžu kopírovat, když budu chtít. To se mi líbilo. Stánek byl v obchodní pasáži na Můstku (dnešní stav viz foto). Tam jsem začínal. Tehdy jsem nevěděl, že se vlastně jednalo o velmi úspěšnou techniku stínování, kdy se nováček učí od zkušenějšího tím, že pozoruje, co a jak zkušenější dělá, a opakuje to. Toto mi najednou otevřelo oči. Říkal jsem přesně to stejné, co pan R. … a fungovalo to. Byl jsem vytrvalý a urputný a během krátké doby jsem si pořídil svůj bílý stánek. Začal jsem si budovat tým obchodníků a všichni procházeli stínováním. Když něco někomu začalo dobře fungovat, začali jsme to všichni opakovat. Společně jsme telefonovali, účastnili se veletrhů, chodili za developery domlouvat velké zakázky atd.

Toto je základ naší práce dodnes. V ETONu neříkáme, jak by se mělo obchodování a vedení obchodu dělat, ale implementujeme vše přímo do praxe. S obchodníky obchodujeme a manažerovi pomáháme obchodníky vybírat, řídit a vést tak, aby byli úspěšní a obrat rostl. Klientům přinášíme konkrétní obchodní výsledky.

Vedle psaného zamyšlení od Martina si můžete také poslechnout jeho rozhovor se studentem vysoké školy, který se také zajímal o začátky Martinovy kariéry.