První dojem máte šanci udělat jen jednou

zmensene

Obdrželi jste pozvání k přijímacímu pohovoru? Gratulujeme! Znamená to, že jste svým zaslaným životopisem či vypracovanou úlohou zaujali daného zaměstnavatele. Dostali jste se tak do užšího výběru a přicházíte v úvahu pro nabízenou pracovní pozici.

Pracovní pohovor není často jediným krokem na cestě k vysněné práci, je však zásadní. Většina uchazečů nevěnuje jeho přípravě dostatek pozornosti a sama si tak dveře do nového zaměstnání zavírá. I zkušenosti konzultantů v ETONBusiness Consulting ukazují, že mnoho uchazečů stále nepřichází na pohovor dostatečně připraveno. Často si ani nezjistí základní informace o nabízené pracovní pozici nebo společnosti, ve které chtějí pracovat.

Kdo je připravený, není překvapený. A u přijímacího pohovoru toto přísloví platí dvojnásob. Proto jsme v ETON Business Consulting pro Vás shrnuli několik tipů, aby se Vám vše povedlo a získali jste svoji vysněnou práci.

  • Projděte si web dané společnosti, zjistěte si informace o předmětu podnikání, historii, CSR aktivitách, a nějakou novinku z dění kolem společnosti. 
  • Natrénujte si představení své osoby podle svých dosavadních úspěchů, zkuste vyčíslit svůj přínos, mluvte co nejvíce k věci a vždy uvádějte konkrétní příklady. 
  • Šaty dělají člověka. Kromě Vašich zkušeností popsaných v životopise bude personalista zvažovat také celkový dojem, který na něj uděláte. Nepodceňujte proto volbu svých šatů, ve kterých na pohovor půjdete. Na pohovor přijďte oblečeni spíš formálně nebo tzv. „smart casual“, případně si předem zjistěte, jaký oděv se očekává. 
  • Přijďte vždy předstihem cca 3 minuty, pokud potřebujete začátek pohovoru posunout nebo zrušit, vždy se dopředu omluvte a případně požádejte o nový termín. Přijít později bez ohlášení je totiž dobrý způsob, jak naznačit, že o dané místo moc nestojíte. 
  • Nalaďte se pozitivně, ukažte svůj zájem o pozici, zkuste se pro personalistu stát zapamatovatelnými a navázat osobní vztah.

Možná vám některé rady budou připadat triviální, ale vězte, že se opravdu zakládají na skutečných chybách, které napáchali někteří uchazeči při hledání své vysněné práce. Každého by mělo napadnout, že na pohovor nemá přijít pozdě, během něj nemá žvýkat, tykat personalistovi nebo přímo kritizovat jeho práci. Přesto se však najdou lidé, kteří chtějí i takto zaujmout své potenciální zaměstnavatele.

Jste již připraveni? Podívejte se na naše pozice, rádi Vám o nich povíme více a domluvíme pohovor.

Jednotlivým uchazečům o práci, které čeká přijímací pohovor, vzkazujeme: Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Pokud Vám však vysněné místo nakonec nebylo nabídnuto, nevzdávejte se. Dejte občas o sobě personalistovi vědět, že je Váš zájem stále aktuální.

Firmám vzkazujeme: Těší nás, že dokážeme vybrat výborné a kvalitní pracovníky. Pokud s výběrem chcete pomoci i Vy, obraťte se na nás.