IMG_20160127_092108Už dávno neplatí, že celý náborový proces je jen o osobním pohovoru. Firmy často využívají telefonický předvýběr, skupinová Assessment Centra a také testování kandidátů, a to jak testování psychodiagnostické, tak testování numerického a logického uvažovaní. Výsledky testování poskytují další pohled na kandidáta a jsou podkladem pro rozhodnutí, zda kandidát zapadne do týmu i celé firmy a má předpoklady zvládnout novou práci.

Co se týče psychodiagnostického testování kandidátů, existuje několik metod tohoto testování a pro některé je pro správný výklad nezbytná přítomnost psychologa. Při vyplňování tohoto typu psychodiagnostických testů platí obecně známé „buďte sám sebou“, jen tak může být výstup z testu přínosem, a to jak pro kandidáta, tak pro zaměstnavatele.

Zatímco psychodiagnostické testování je využíváno především na vyšší manažerské pozice, testy logické a numerické jsou uplatnitelné téměř na každou pozici, kde od uchazečů očekáváme schopnost analytického uvažování a práce s čísly. Velice často jsou numericko-logické testy stavěny tak, že kandidáta dostávají do časového presu a v přiděleném čase není téměř možné stihnout celý test vyplnit. Pro kandidáta je proto nezbytně nutné si správně rozvrhnout čas a příliš se nezastavovat u otázek, kterým zkrátka nemůže přijít na kloub. Příklady se mohou na první pohled zdát jako velice obtížné a kandidáti mají tendenci v nich hledat velké složitosti, mnohdy se však jedná o příklady, k jejichž správnému zdolání stačí využít trojčlenky.

Testování kandidátů je poměrně obvyklou součástí výběrových pohovorů a není třeba se ho jakkoliv obávat. Jste připraveni? Podívejte se na naše aktuální pozice a obraťte se na nás, rádi Vám o daných pozicích sdělíme více detailů, poradíme Vám, jak nejlépe postupovat, a pomůžeme Vám připravit se na případné testování.

Jednu z otázek si můžete zkusit hned:

K dispozici máte 2 provazy. Každý z nich hoří hodinu, ale nehoří rovnoměrně. Jak pomocí těchto 2 provazu a sirek/zapalovače odměřit přesně 45 minut?

Více testových otázek a také odpověď na otázku výše naleznete ZDE.

Potřebujete i ve Vaší firmě, aby noví kandidáti prošli výběrovým řízením, včetně otestování? Podívejte se, jaké typické pozice obsazujeme, třeba můžeme pomoci i Vám.